Przenoszenie maszyn jest usługą, z której bardzo często korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne, ale nie tylko. Również mniejsze firmy, na co dzień korzystające ze sporych i skomplikowanych urządzeń, okresowo muszą zdecydować się na zmianę ich lokalizacji. Przyczyny są bardzo różne: przeprowadzka do nowej siedziby, konieczność udostępnienia sprzętu innemu oddziałowi, reorganizacja układu linii technologicznej etc. Bez względu na powód podjęcia decyzji o przeniesieniu maszyny lub maszyn, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: tę operację muszą wykonać profesjonaliści. Zespół ProSerwis jest do Twojej dyspozycji, a w tym artykule podpowiadamy, jak się przygotować do tego procesu.
Pierwszy krok: ustalenie nowej lokalizacji
Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy ma dojść do przeniesienia maszyny w obrębie jednego zakładu. Lepiej więc uniknąć sytuacji, w której po umieszczeniu i zamontowaniu sprzętu na nowym miejscu okaże się, że jednak nie jest ono optymalne. Rozsądnie będzie skorzystać z sugestii fachowców, którzy mają doświadczenie w przenoszeniu maszyn i będą w stanie wskazać taką lokalizację, która umożliwi nie tylko bezpieczny montaż, ale także efektywną pracę maszyny.
Sprawdzamy, czy nie ma przeszkód infrastrukturalnych
To często bagatelizowana kwestia, która jednak ma ogromny wpływ na sprawne, bezpieczne i przede wszystkim szybkie przeniesienie maszyny. Posłużymy się tutaj życiowym przykładem. Załóżmy, że przedsiębiorca zdecydował się na skorzystanie z usługi przenoszenia maszyn, ponieważ chce zmienić umiejscowienie linii do produkcji kanałów wentylacyjnych. Urządzenia obecnie stoją na środku dużej hali magazynowej, a docelowo mają pracować w nowym budynku, sąsiadującym z obecnym.
Teoretycznie takie zlecenie nie stanowi żadnego wyzwania dla profesjonalistów. Szybko jednak okazuje się, że przeniesienie maszyn w całości jest praktycznie niewykonalne, ponieważ na przeszkodzie stoi infrastruktura obecnego obiektu – zbyt małe bramy wjazdowe/wyjazdowe oraz sąsiednia suwnica, która blokuje linię technologiczną z jednej strony. W takiej sytuacji trzeba być przygotowanym na to, że procedura przenoszenia maszyn zajmie nieco więcej czasu, ponieważ konieczne będzie ich częściowe zdemontowanie. Profesjonaliści szybko to zauważą, dzięki czemu wyeliminują ryzyko uszkodzenia bardzo kosztownej technologii.
Przystosowanie nowej lokalizacji do pracy maszyn
Po wskazaniu docelowej lokalizacji należy się upewnić, że zapewnia ono pełne zaplecze technologiczne do obsługi pracy maszyn. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dostęp do mediów, w tym energii elektrycznej o odpowiedniej wydajności. Aby skrócić procedurę przenoszenia maszyn i zagwarantować sobie jak najszybsze ponowne uruchomienie produkcji, należy mieć pewność, że podłączenie urządzeń w nowym miejscu nie będzie wymagać skomplikowanych przeróbek.
Czasowa reorganizacja pracy zakładu
W przypadku przenoszenia maszyn w obrębie zakładu należy, w porozumieniu z wykonawcą usługi, wskazać optymalny przedział czasowy tej operacji. Jeśli istnieje taka możliwość, prace można wykonać w godzinach nocnych, unikając tym samym konieczności przerwania produkcji. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie wchodzi w grę.
Jeśli przenoszenie maszyn ma się odbywać „pod ruchem”, czyli w trakcie normalnej pracy zakładu, zadaniem wykonawcy usługi jest takie zorganizowanie operacji, aby miała ona jak najmniejszy negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest przy tym zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom firmy, stąd zaleca się, aby nie znajdowali się oni w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzenia czynności relokacyjnych.
W przenoszeniu maszyn zawsze najlepiej sprawdza się prosty schemat: im więcej kwestii wyjaśnimy przed rozpoczęciem prac i im lepiej przygotujemy sobie docelowe stanowisko, tym mniej skomplikowane i czasochłonne będzie samo relokowanie urządzeń. Dodatkowo takie podejście znacząco minimalizuje potencjalne ryzyko uszkodzenia maszyn czy infrastruktury zakładu.