Wykonanie oświetlenia w hali przemysłowej to jeden z najważniejszych etapów przed uruchomieniem nowej lub zmodernizowanej przestrzeni roboczej. Należy to powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która nie tylko dysponuje odpowiednim zapleczem sprzętowym i ludzkim, ale także potrafi przygotować projekt uwzględniający specyfikę obiektu oraz wymagania pracujących w nim ludzi. ProSerwis ma duże doświadczenie w realizowaniu tego typu inwestycji, dlatego dobrze wiemy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę projektując oraz wykonując oświetlenie hal przemysłowych. Kilkoma przydatnymi wskazówkami dzielimy się w naszym poradniku.
Akcent na komfort pracowników
Najważniejszym aspektem na etapie projektowania oświetlenia hali przemysłowej jest oczywiście skupienie się na tym, by zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki do wykonywania swoich obowiązków. Musimy tutaj dokładnie przeanalizować, jaki jest preferowany poziom natężenia światła w miejscu pracy, jego bezpośrednim otoczeniu, a także na poszczególnych stanowiskach roboczych. Pod uwagę trzeba wziąć również tak istotne szczegóły, jak chociażby zjawisko olśnienia (czyli odbijania się światła od maszyny, co skutkuje oślepieniem pracownika) czy rozkład luminacji oraz współczynnik oddawania barw.
Punktem wyjścia zawsze są tutaj obowiązujące normy, które wskazują, że oświetlenie w hali przemysłowej powinno mieć natężenie między 200 a 1500 luksów, przy czym na przykład na stanowiskach do obróbki metali powinno to być 200-300 luksów (większa wartość dotyczy stanowiska spawacza).
Projektując oświetlenie hali magazynowej nie możemy też zapomnieć o punktach świetlnych w ciągach komunikacyjnych, czyli chociażby na korytarzach. Tutaj standardem obecnie jest stosowanie oświetlenia na wysokości nóg, które bardzo dobrze doświetla posadzkę, a jednocześnie jest energooszczędne i dostatecznie komfortowe dla ludzi.
Oświetlenie hal przemysłowych powinno być możliwie oszczędne w eksploatacji
Koszty oświetlenia hali przemysłowej, zwłaszcza działającej w systemie całodobowym, potrafią być niebotyczne, dlatego obecnie każdemu przedsiębiorcy zależy na ograniczeniu wydatków z tego tytułu. Na szczęście nie wymaga to eksperymentowania z efektywnością oświetlenia – można połączyć bardzo skuteczne doświetlanie hali i poszczególnych stanowisk z rozsądnym zużyciem energii elektrycznej.
Nieprzypadkowo coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców budzi technologia LED, która – można tak napisać – na dobre wkracza do przemysłu. Jest już na tyle efektywna, że spokojnie można ją stosować w warunkach roboczych, zapewniając wysoki komfort pracownikom, a jednocześnie znacząco ograniczając koszty eksploatacji.
Do zalet technologii LED w oświetleniu hal przemysłowych można zaliczyć przede wszystkim:
- Wielokrotnie niższe zużycie energii w porównaniu z np. wciąż popularnym oświetleniem sodowym;
- Oprawy z diodami LED świecą pełnym strumieniem od razu po włączeniu, nie trzeba czekać na ich rozgrzanie, co uzasadnia np. wyłączanie poszczególnych punktów świetlnych na czas, gdy w danym sektorze nikt nie pracuje;
- Oprawy LED nie nagrzewają się w takim stopniu, jak lampy sodowe, dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać komfortową temperaturę na terenie hali przemysłowej;
- Oświetlenie LED jest bardzo bezpieczne, ponieważ oprawy nie zawierają szkodliwych substancji, jak rtęć czy ołów;
Właściwie jedyną wadą oświetlenia LED jest wysoka cena tej technologii. Biorąc jednak pod uwagę znacznie wyższą trwałość opraw diodowych, można w ciemno założyć, że taka inwestycja prędzej czy później się zwróci.
Nie bagatelizujemy bezpieczeństwa
Oświetlenie hali przemysłowej musi oczywiście spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, w tym te, które dotyczą pracy instalacji w specyficznych warunkach. Często wymagane jest chociażby stosowanie filtrów i wzmocnień opraw, ale też ażurowych siatek czy hartowanych szyb chroniących oprawy przed uszkodzeniami mechanicznymi i agresywnymi warunkami środowiskowymi. Do tego dochodzi obowiązek zastosowania opraw o odpowiednim stopniu szczelności IP.