Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja elektryczna powinna działać bezawaryjnie przez wiele lat. Nic nie jest jednak wieczne, dlatego prędzej czy później pojawią się symptomy zwiastujące, że czas najwyższych poszukać firmy specjalizującej się w naprawach instalacji elektrycznych. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ powtarzające się drobne awarie zwykle są ostatnim dzwonkiem alarmowym. Niesprawna instalacja nie tylko irytuje, ale także może być poważnym zagrożeniem dla użytkowników. W tym artykule podpowiadamy, kiedy należy zlecić kompleksową naprawę instalacji elektrycznej, komu powierzyć ten projekt i jak się do tego odpowiednio przygotować.
Modernizacja lepsza niż doraźne naprawy
W ProSerwis bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której w jednym obiekcie regularnie powtarzają się awarie instalacji elektrycznej. Jeśli wina nie leży po stronie nieprawidłowego wykonania i błędów użytkowych, a instalacja ma już swoje lata, zawsze sugerujemy zainwestowanie w kompleksową modernizację.
Oczywiście, że wiąże się to z kosztami, jednak odpowiednio wcześnie przeprowadzona modernizacja pozwala uniknąć uciążliwych napraw instalacji elektrycznej, które zawsze w pewnym stopniu dezorganizują pracę przedsiębiorstwa czy funkcjonowanie budynku mieszkalnego, użyteczności publicznej etc.
Rada
Doraźne naprawy instalacji elektrycznych mają sens wtedy, gdy sama instalacja została wykonana stosunkowo niedawno, a awarie są wynikiem np. nieprawidłowego użytkowania.
Modernizacja nie musi wcale obejmować całej infrastruktury. Dopuszczalne są częściowe naprawy instalacji elektrycznych, o ile rzeczywiście analiza techniczna wykaże, że to dany fragment jest źródłem powtarzających się awarii. Może to być chociażby niesprawny osprzęt w rozdzielni elektrycznej czy kwestia przerwania przewodu podtynkowego.
Jak się przygotować do naprawy instalacji elektrycznej?
Zawsze warto zacząć od zgromadzenia całej dokumentacji technicznej, w tym projektu, na podstawie którego została wykonana instalacja. To zdecydowanie ułatwi zadanie firmie odpowiedzialnej za przeprowadzenie naprawy.
Bardzo pomocne będą też zdjęcia wykonanej instalacji przed przykryciem jej tynkiem i innymi okładzinami – co prawda mamy dziś do dyspozycji czujniki wykrywające przewody, jednak taka dokumentacja fotograficzna może się okazać bezcenna i zaoszczędzić nam sporo pracy. Do tego dobrze będzie przedstawić dokumentację powykonawczą.
Kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie firmy, która przeprowadzi naprawę instalacji elektrycznej. Tutaj nie ma miejsca na przesadne oszczędności. Z takiej usługi korzysta się w momencie wystąpienia awarii lub stwierdzenia powtarzających się problemów z działaniem instalacji. Aby uniknąć długiego przestoju (szczególnie kłopotliwego dla firm), warto od razu zlecić prace doświadczonej ekipie, dysponującej profesjonalnym sprzętem, uprawnieniami oraz doświadczeniem w diagnozowaniu i usuwaniu usterek.
Ważne!
Naprawy instalacji elektrycznych są bardzo odpowiedzialną usługą. Wykonawca musi zagwarantować nie tylko poprawne działanie instalacji, ale także pełne bezpieczeństwo jej użytkowników. Dlatego nie wolno tego robić na własną rękę czy z pomocą kogoś, kto ma mgliste pojęcie o elektryce.
Z doświadczenia wiemy, że doraźna naprawa instalacji elektrycznej potrafi wykazać większy problem, z którym trzeba sobie pilnie poradzić. Dlatego standardowo przy okazji tego typu zleceń dokonujemy wstępnej rewizji stanu instalacji i w razie potrzeby wskazujemy Klientowi obszary wymagające modernizacji.
Na koniec wymieńmy jeszcze najczęstsze przyczyny awarii instalacji elektrycznych. Są to głównie:
- „Zmęczenie” materiału
- Błędy użytkowe – np. podłączanie do instalacji niesprawnych urządzeń elektrycznych
- Samodzielne przeróbki wykonane przez niewykwalifikowaną osobę
- Akty wandalizmu
- Nieprawidłowe wykonanie instalacji lub jej niedopasowanie do warunków użytkowania
Nawet drobna awaria nie może zostać zbagatelizowana i wymaga interwencji wykwalifikowanego elektryka. Niesprawne gniazdko, uszkodzony wyłącznik różnicowoprądowy, przerwana izolacja – wszystko to może doprowadzić do poważnego wypadku, włącznie z wybuchem pożaru.