Remont istniejącej lub budowa nowej instalacji elektrycznej to jeden z najbardziej odpowiedzialnych etapów realizacji inwestycji budowlanej. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o domu jednorodzinnym, magazynie, budynku firmowym czy wielorodzinnym – podstawą jest zrealizowanie tego zadania w sposób fachowy oraz zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Szczególnie ważny jest prawidłowy montaż rozdzielnic elektrycznych, które stanowią swoiste węzły całej instalacji. Tej pracy nie można powierzyć byle komu, o czym przekonujemy w naszym poradniku.
Prace przygotowawcze
Montaż rozdzielnic elektrycznych, zwłaszcza w budynkach przemysłowych i wielorodzinnych, wymaga bardzo dokładnego zaplanowania poszczególnych prac. Przede wszystkim wykonawca w porozumieniu z inwestorem musi ustalić takie parametry, jak:
- Rodzaj zastosowanej skrzynki rozdzielczej – natynkowa lub podtynkowa;
- Wielkość rozdzielnicy – chodzi o to, ile modułów ostatecznie się w niej znajdzie i w ilu rzędach mają zostać umieszczone;
- Miejsce montażu rozdzielnicy elektrycznej;
- Klasa i rodzaj zastosowanego osprzętu elektrycznego (m.in. wyłączniki różnicowoprądowe, popularne „esy”, bezpieczniki przepięciowe, liczniki itd.);
Dopiero po wyjaśnieniu wszystkich tych kwestii można przystąpić do wykonania projektu, na którego podstawie zostanie przeprowadzony montaż rozdzielnic elektrycznych w obiekcie. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ dobrze zaplanowane prace postępują o wiele szybciej, a dodatkowo eliminowane jest ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, które będą wymagały natychmiastowych poprawek przed oddaniem inwestycji do użytku.
Rada
Zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem dla inwestora jest powierzenie kompleksowego zaprojektowania, wykonania oraz montażu rozdzielnic elektrycznych jednej firmie. Wówczas to ona odpowiada za wszystkie szczegóły techniczne inwestycji. Z doświadczenia wiemy, że pozwala to znacznie przyspieszyć prace – między innymi dzięki temu, że nie ma potrzeby każdorazowego uzgadniania wątpliwości z projektantem.
Komu powierzyć montaż rozdzielnic elektrycznych?
Teoretycznie sprawa jest prosta: tę pracę powinna wykonać firma świadcząca usługi elektryczne. Nie zapominajmy jednak, że wiele zależy tutaj od zakresu prac oraz tego, w jakim obiekcie mają zostać zamontowane rozdzielnice.
Firma, która specjalizuje się w obsłudze domków jednorodzinnych i generalnie klientów indywidualnych, niemal na pewno będzie miała spore problemy z terminowym zrealizowaniem projektu w obiekcie przemysłowym. Wynika to z prozaicznych kwestii, jak brak dostatecznej liczby pracowników, odpowiedniego sprzętu czy wreszcie doświadczenia w pracy na dużych obiektach.
Warto przy tym pamiętać o nadrzędnej zasadzie: nigdy nie oszczędzamy na wykonawstwie i montażu rozdzielnic elektrycznych. Jest to newralgiczny element całej instalacji, mający wpływ nie tylko na jej bezawaryjną pracę, ale także bezpieczeństwo użytkowników. Wystarczy sobie wyobrazić, jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej instalacji wyłącznika różnicowoprądowego.
Wybierając wykonawcę zawsze zwracamy uwagę na to, czy posiada on stosowne uprawnienia do realizacji takiego projektu – zwłaszcza, jeśli planowane jest wykonanie i montaż rozdzielnic elektrycznych średniego napięcia. Dobrze będzie poprosić wykonawcę o referencje i wykaz zrealizowanych prac. Firma powinna mieć na koncie także montaż i zaprojektowanie tablic rozdzielczych czy szaf sterowniczych, jak również innych układów zasilania. Takie doświadczenie znacząco minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.
ProSerwis gwarantuje bardzo wysoką jakość przeprowadzonych prac. Specjalizujemy się w projektowaniu, wykonawstwie i montażu rozdzielnic elektrycznych w budynkach wszelkiego typu. Zatrudniamy zespół specjalistów, którzy realizują zadania szybko, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i oczywiście zgodnie z obowiązującymi normami. Dzięki temu nasze prace bez problemu przechodzą odbiory techniczne, zapewniając długą i bezawaryjną eksploatację.